Helse Sør-Øst RHF - det regionale helseforetaket 

 
Norge er delt i fire helseregioner. I hver av dem har et regionalt helseforetak ansvar for å sørge for at befolkningen blir tilbudt spesialiserte helsetjenester. Staten eier de regionale helseforetakene.
 

I tillegg til å drive sykehusene har de regionale helseforetakene oppgaver innen forskning, utdanning og opplæring av pasienter og pårørende. De regionale helseforetakene løser sine pålagte oppgaver enten ved at sykehus eid av de regionale sykehusene utfører oppgavene eller at tjenestene tilbys av private. 

Helse Sør-Øst RHF
har ansvar for sykehustjenester til befolkningen i Vest-Agder, Aust-Agder, Telemark, Vestfold, Buskerud, Østfold, Akershus, Oslo, Hedmark og Oppland.

Helse Sør-Øst RHF eier 10 helseforetak og har hovedkontor på Hamar.

I tillegg har Helse Sør-Øst RHF et tett og forpliktende samarbeid med private ideelle sykehus som Lovisenberg, Revmatismesykehuset, Diakonhjemmet og andre private tjenestetilbydere.

Virksomheten omfatter:

  • sykehus
  • institusjoner i psykiatrien og innen rusbehandling
  • ambulansetjenesten
  • nødmeldingstjenesten
  • pasienttransport
  • opptreningsinstitusjoner
  • sykehusapotek
  • laboratorier

 Se også...

 De andre RHFene

 Felleseide selskaper


Publisert 24.11.2010 00:50 | Endret 04.01.2012 09:08 

 ‭(Skjult)‬ Handler om

 Fakta

  • Helse Sør-Øst RHF sørger for spesialisthelsetjenester til 2,7 millioner mennesker i regionen
  • Helse Sør-Øst RHF eier 10 helseforetak (=foretaksgruppen)
  • Det arbeider tilsammen 70.000 medarbeidere i helseforetakene
  • Samlet budsjett for foretaksgruppen er omlag 60 milliarder

 Helseforetak

2012©Helse Sør-Øst RHF | Pb. 404, 2303 Hamar | Tlf: 02411 | Postmottak | Redaktør: Christin Nyland
Besøksadresse: Parkgata 36, Hamar og Leirvollen 21A, Skien | Org.nr: 991 324 968