Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

Pasienter skal få komme raskere til operasjon

Mange pasienter venter for lenge på operasjon. Nå innfører Helse Sør-Øst RHF økonomisk tilskudd til sykehus som gjennomfører flere operasjoner. Målet er kortere ventetider.

Publisert 22.06.2026
En person med kirurgisk maske og hansker i et rom med medisinsk utstyr
Mange venter for lenge på operasjon. Nå får sykehus betalt hvis de opererer mer enn et gitt nivå.

Pasienter i regionen venter i gjennomsnitt 234 dager på operasjon. Ventetiden er lengst innen ortopedi, kvinnesykdommer og øre-nese-hals. Den har økt de siste årene.

– De som venter lengst, har ikke livstruende tilstander. Likevel er det for mange som venter for lenge. En operasjon kan ha stor betydning for helse og livskvalitet. Derfor setter vi nå inn tiltak som skal få ned ventetidene, sier administrerende direktør Terje Rootwelt i Helse Sør-Øst RHF.

Flere skal opereres

For å øke antall operasjoner, betaler Helse Sør-Øst RHF mer til sykehusene når de utfører flere operasjoner. Ordningen gjelder rundt 90 tjenester/operasjoner i Helse Sør-Øst. Målet er å utnytte kapasiteten bedre, særlig på dagtid, slik at pasientene får raskere operasjon. 

Mann som smiler
Terje Rootwelt

 

– Vi jobber intensivt for å få ventetidene ned, og sykehusene legger ned stor innsats hver dag. Nå forsterker vi dette arbeidet ved å øremerke rundt 135 millioner kroner til tiltaket. Det kommer både pasientene og helseforetakene til gode, sier Rootwelt.

Nye ventetidskrav

Tiltaket skal ikke påvirke medisinskfaglige vurderinger eller utvide indikasjon for operasjon. Det gjelder bare når det er fastslått behov for operasjon, og ventetiden skyldes kapasitetsutfordringer. 

Det skal heller ikke medføre at pasientgrupper som ikke inngår i utvalget for ordningen, prioriteres ned og må vente lenger på operasjon.

Ordningen innføres i juni 2026, og utbetalingene gjøres ved årsslutt. Helseforetakene og sykehusene bestemmer selv hvordan midlene skal fordeles internt.

Tiltaket skal bidra til å nå Regjeringens nye ventetidskrav, som ble lansert 19. juni. Kravet Helse Sør-Øst RHF skal jobbe mot, er at pasienter normalt skal ha fått eller være i gang med behandling innen 60 dager etter mottatt henvisning.