Ny kreftmedisin med god effekt
Overlege Inger Johanne Zwicky Eide ved Drammen sykehus har studert effekten av en ny medisin, som viser seg å ha god nytte for personer med en sjelden type lungekreft.

Pasienter med en variant av lungekreft som har en spesiell mutasjon i genet som koder for vekstreseptoren EGFR, får livsforlengende behandling med tabletter målrettet mot vekstreseptoren. Imidlertid vil de fleste utvikle resistens mot disse medisinene og få ny sykdomsutvikling. I over halvparten av tilfellene skyldes dette at det oppstår en resistensmutasjon.
I doktoravhandlingen «Novel EGFR-directed therapy – a clinical study» har overlege Inger Johanne Zwicky Eide ved Onkologisk poliklinikk på Drammen sykehus studert effekten av en ny medisin – osimertinib - for denne typen lungekreft, når pasientene har utviklet resistens mot den første behandlingen.