Vi bruker informasjonskapsler
Vi bruker informasjonskapsler for at nettsidene våre skal fungere.
Les mer om våre informasjonskapsler
Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.
Gå til forsiden helse-sorost.no

Avleiringer forutsier hjerneslag

Forskning gjort på Bærum sykehus viser at undersøkelse av halspulsårene, og vurdering av forkalkning (atherosclerose) i disse, er et nyttig verktøy for å beregne risikoen for hjerneslag.

Publisert 13.09.2023
Sist oppdatert 27.02.2025
En gruppe mennesker iført hvite laboratoriefrakker og stetoskoper
Forskergruppen ved Bærum sykehus

I dag benyttes et scoringsverktøy som heter SCORE 2 for å si noe om risikoen for om en person utvikler kardiovaskulær sykdom. Dette er det mest brukte scoringsverktøyet i Europa.  SCORE 2 sammenfatter kjente risikofaktorer som kolesterol, blodtrykk, røykevaner, alder og kjønn. Basert på disse faktorene beregnes en 10-års risiko for at vedkommende utvikler kardiovaskulær sykdom.  

– SCORE 2 fanger opp mange, men dessverre ikke alle som utvikler kardiovaskulær sykdom. Vi ønsket derfor å undersøke om vurdering av påleiringer i halsarteriene kunne bidra til å få en mer treffsikker vurdering, sier Håkon Ihle-Hansen. 

Les mer på nettsiden til Vestre Viken